که هستیم؟ چه می‌کنیم؟
مفتاح، اولین موسسه تخصصی آموزش‌ سواد مالی و اقتصادی

ما، موسسه فرهنگی تربیت اقتصاد حکیم (مفتاح) هستیم که از سال 1395 به‌طور رسمی و تخصصی به عنوان اولین مؤسسۀ تربیت اقتصادی، ثبت شرکت کردیم و به آموزش سواد مالی و اقتصادی در قالب کتاب‌های داستان، کتاب‌های کار، کلاس‌های آموزشی، بازی و سرگرمی در گروه‌های سنی مختلف پرداختیم.

این آموزش‌ها از سن 6 سال شروع میشه و تا جوانی ادامه پیدا می‌کنه. ما درحال حاضر حدود 44 عنوان جلد کتاب در زمینه سواد مالی و اقتصادی چاپ کردیم و به لطف خدا جوایز گوناگونی کسب کردیم که می‌توانید در صفحه “افتخارات مفتاح” مشاهده کنید.

300
تعداد مربی آموزش یافته
4000
تعداد دانش آموزان آموزش یافته
200
تعداد مراکز مرتبط
2
تعداد نمایندگی در کشور
50
تعداد محصولات منتشر شده
180
تعداد دوره های برگزار شده
25
تعداد اعضا تیم
چی بودیم و چی شدیم؟
شرح‌ حال مفتاح
دکتر مهدی طغیانی که بنیانگذار موسسه‌مفتاح هستن حدود ۱۰ سال دغدغه اینو داشتن که چطور میشه مشکلات اقتصادی رو حل کرد؟ از چه سنی لازمه مفاهیم اقتصادی آموزش داده بشن که وقتی یه نفر میشه کارمند یه اداره، میشه کاسب بازار، میشه استاد و و و .... توی جایگاه خودش بهترین رفتار اقتصادی رو داشته باشه؟ از چه سنی و چجوری باید مفاهیم مالی رو یاد داد؟ این درسته که وقتی یه نفر میره دبیرستان تازه بخواد پول خرج کردنو تمرین کنه؟ دانشجو هامونم هنوز همشون رفتار صحیح اقتصادی و مالی رو بلد نیستن! مشکل کجاست؟ ریشه اینهمه مشکل اقتصادی توی کشورو چجوری میشه درست کرد؟ و هزارتا سوال دیگه...
اون موقع(سال ۹۴ به قبل) اصلا این موضوع به طور اصولی توی ایران کار نشده بود و هیچ کس نمیدونست‌ چنین چیزی هم هست!

خلاصه ایشون بعد از بررسی های زیاد تصمیم گرفتن تز دکتری‌شونو در این راستا بنویسند. یه موضوع کاملا نو، کاربردی و درست و حسابی...

به همراه دکتر پیغامی که هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) هستن و استاد راهنمای ایشون بودن، شروع به استخراج استانداردهای تربیت اقتصادی در کل دنیا کردند و سپس برای ایران شبیه‌سازی کردند و‌ یک الگو ارائه دادند.

۲۰ استاندارد برای دنیا و ۲۳ استاندارد تربیت اقتصادی، که مختص ایرانه، آموزه‌های اسلامی داخلشه و بومی سازی شده است‌ نوشته شد.
اصل این تحقیق و بررسی ها در دو جلد کتاب "تعلیم و تربیت اقتصادی" هم جمع‌آوری شد.
در نهایت تز دکتری دکتر طغیانی با نمره عالی در دانشگاه امام صادق(ع) دفاع شد و کم کم فکر تاسیس یک شرکت که ابزار این استانداردها رو بسازه‌و اصولی به بچه ها یاد بده تمام فکر ایشونو درگیر کرد.
این شد که سال ۹۵ موسسه فرهنگی تربیت اقتصاد حکیم که به اختصار مفتاح نامیده میشه توسط دکتر طغیانی تاسیس شد و استانداردها در قالب داستان، درسنامه، بازی و غیره به عرصه عمل درآورده‌شد .
دنیای تیم ما

معرفی تیم مفتاح

با اعضای تیم بزرگ مفتاح آشنا بشید.

مؤسسین تیم مفتاح

تیم مدیریتی مفتاح

تیم مربیان مفتاح

بیشتر مفتاح رو بشناسیم...

مجوزهای مفتاح

💠 مجوز تأسیس شرکت به شماره 498 از ادارۀ ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری

💠 مجوز مرکز فرهنگی به شمارۀ 24906/1 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

💠 مجوز انتشارات به شمارۀ 13236 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

💠 مجوز رشد از آموزش و پرورش برای اکثر کتب چاپ شده

💠 مجوز ثبت شرکت خلاق و محصولات خلاق در نهاد فناوری دفتر ریاست جمهوری

مسئولیت‌های مفتاح

آموزش و پرورش در سند تحول بنیادین ۶ ساحت برای تعلیم و تربیت دانش اموزان در نظر گرفته است که یکی از آنها ساحت تربیت اقتصادی است.
ساحت های ۶ گانه:
۱- ساحت اعتقادی،عبادی،اخلاقی
۲-ساحت تربیت اقتصادی و حرفه ای
۳-ساحت تربیت علمی و فناوری
۴-ساحت تربیت اجتماعی و سیاسی
۵-ساحت تربیت زیستی و بدنی
۶-ساحت تربیت زیبایی شناختی و هنری

بر خلاف متون تدوین شده، اما تلاشهای بسیار اندکی در این زمینه در کشور انجام شده است. ما به عنوان اولین موسسه تربیت اقتصادی در کشور، در تلاشیم تا ساحت تربیت اقتصادی را پر رنگ کرده و این دانش مهم که نوعی تفکر زندگی است را گسترده کنیم.

دانش مالی و اقتصادی یک دانش مهم و کاربردی است که باید از کودکی آموزش های لازم داده شود.